We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RF1012PE020 LINKOSITY 10A 12W FEM RECEP 20
MODEL RF1012PE020
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$208.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Hubbell Wiring Device-Kellems RF1012PE020
UPC: 783585466958 | UNSPSC: 32151908 | GTIN: 00783585466958
Industrial Control > Industrial Quick Connects > Quick Connect Plugs & Receptacles
Wiring Device-Kellems LINKOSITY Female Receptacle, 12-Wire, 600 VAC, 10 A, Composite, Gray, 20 ft L Dimensions
Features:
- 20 ft all blue conductor
Specs:
| Type | 12-Wire |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Composite |
| Dimensions | 20 ft L |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Amperage Rating | 10 A |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 0.8 in |
| Height | 4.0 in |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Dongan |
| Model | 33-050-17-U |
| Brand | Timken Belts |
| Model | CP285MS |
| Brand | Alemite |
| Model | 393813-8 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | PJ8R |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/