We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell RFR303PB020 LINKOSITY female receptacle rated 3A, 3-wire, 20V reverse service. Designed for modular wiring systems requiring compact, reliable connections. Ideal for commercial and industrial applications where space is limited.
MODEL RFR303PB020
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$87.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
3 A
Yes
3-Wire
Yes
Amperage Rating
3 A
Composite
Yes
conductor
20 ft green/yellow/white/black
Dimensions
20 ft L
Gray
Yes
VAC
300
Voltage Rating
300 VAC
Hubbell Wiring Device-Kellems RFR303PB020
UPC: 783585466965 | UNSPSC: 32151905 | GTIN: 00783585466965
Industrial Control > Industrial Quick Connects > Quick Connect Plugs & Receptacles
Wiring Device-Kellems LINKOSITY Female Receptacle, 3-Wire, 300 VAC, 3 A, Composite, Gray, 20 ft L Dimensions
Features:
- 20 ft green/yellow/white/black conductor
Specs:
| Type | 3-Wire |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Composite |
| Dimensions | 20 ft L |
| Voltage Rating | 300 VAC |
| Amperage Rating | 3 A |
Packaging:
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Coilhose |
| Model | 8823-7A |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 7224B.MP.UA |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-575415 |
| Brand | Superlok |
| Model | SUTI-6M |
| Brand | Taylor Pneumatic |
| Model | T-7601V |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/