We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring S1R6SPHC4 S1R FRPT 6SP 50 RIGHT 4XCONTROLLED LASER
MODEL S1R6SPHC4
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$145.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Accessory type
Sub Plate
Application - for use on
Concrete
Color
White, 6 in Recessed Rated Poke Through Sub Plates, 6 in Recessed Rated Poke Through Sub Plates
Construction
Fabricated
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Finish type
White Paint
Industry Standard(s)
cULus Listed
Material
Fabricated
Material - mounting hardware
Mounting Hardware Included
Mounting Type
Screw Mount
Number of outlets
(4) Controlled 20A Pre-Wired Receptacles, 1 or 2 Circuits, 18 in Leads
Size
Standard Sized Product
Style
Sub-Plates
Sub brand
SystemOne Recessed
Type
White, 6 in Recessed Rated Poke Through Sub Plates, 6 in Recessed Rated Poke Through Sub Plates
Hubbell Wiring Device-Kellems S1R6SPHC4
UPC: 783585545547 | UNSPSC: 39121328 | GTIN: 00783585545547
Electrical Boxes & Covers > Floor Service Outlet Boxes > Floor Box Outlet Face Plates
Wiring Device-Kellems SystemOne Sub Plate, Controlled Laser Marked/Standard Sized/Left Side, 5-1/4 in Length, 2.48 in Width, Threaded Mounting, For Use With: 6 in Recessed Fire Rated Poke Through Component, Automatic Receptacle Control Systems, Composite, White, Powder Coated
Features:
- 4 marked with I/O
Specs:
| Length | 5-1/4 in |
|---|---|
| Type | Controlled Laser Marked/Standard Sized/Left Side |
| Width | 2.48 in |
| Color | White |
| Finish | Powder Coated |
| Suitable For Use With | 6 in Recessed Fire Rated Poke Through Component, Automatic Receptacle Control Systems |
| Material | Composite |
| Mounting Type | Threaded |
Packaging:
| Length | 8.0 in |
|---|---|
| Width | 6.2 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
UL/cULus Listed | CSA Certified
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-42SA3816LPPL |
| Brand | Bestorq |
| Model | BX25 |
| Brand | Zero-Max |
| Model | A024001 |
| Brand | Harwal |
| Model | 75 x 85 x 06U41 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4/5V950 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | GFHW13035 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/