We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring S1R6SPT S1R FRPT 6SP LFT 4XMAAP/1XMAAP/1XMAAP
MODEL S1R6SPT
This vendor has a minimum order quantity of 12. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$38.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 12
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Accessory type
Sub Plate
Application - for use on
Concrete
Color
White
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Finish type
White Paint
Industry Standard(s)
cULus Listed
Material
Steel
Material - mounting hardware
Mounting Hardware Included
Mounting Type
Screw Mount
Number of outlets
(2) Extron AAP Openings, (4) Extron MAAP Opening
Size
Standard Sized Product
Style
Sub-Plates
Sub brand
SystemOne Recessed
Type
6 in Recessed Rated Poke Through Sub Plates
Hubbell Wiring Device-Kellems S1R6SPT
UPC: 783585544175 | UNSPSC: 39121328 | GTIN: 00783585544175
Electrical Boxes & Covers > Floor Service Outlet Boxes > Poke-Through Mountings
Wiring Device-Kellems SystemOne Sub-Plate, Fabricated Standard, For Use With: 6 in Recessed Fire Rated Poke Through, Composite, Black
Specs:
| Type | Fabricated Standard |
|---|---|
| Color | Black |
| Suitable For Use With | 6 in Recessed Fire Rated Poke Through |
| Material | Composite |
Packaging:
| Length | 5.3 in |
|---|---|
| Width | 3.8 in |
| Height | 0.1 in |
| 0.2 lb |
Certifications/Standards:
UL 514A
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Wiegmann |
| Model | HW-CC141208CHTL |
| Brand | Dixon |
| Model | 3132 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2012.3/4 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 820.4-130-NLC |
| Brand | TB Woods |
| Model | 2RBP162 |
| Brand | Bestorq |
| Model | XPB1800 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AK49QT |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/