We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring S1SPEXT1C EXT 3 MAAP + 20A CONTROLLED LASER
MODEL S1SPEXT1C
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$89.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Construction
Cast Aluminum
Cover shape
Round
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Finish type
Black
Industry Standard(s)
cULus
Material
Composite
Mounting method
To Fitting in Floor
Sub brand
Flush Concrete Floor Boxes
Type
4 in Flush
Hubbell Wiring Device-Kellems S1SPEXT1C
UPC: 783585545622 | UNSPSC: 39121328 | GTIN: 00783585545622
Electrical Boxes & Covers > Floor Service Outlet Boxes > Floor Box Outlet Face Plates
Wiring Device-Kellems ScrubShield SystemOne Sub Plate, Controlled Laser Marked/(3) Extron MAAP Opening/Standard Sized, 5.36 in Diameter, Threaded Mounting, For Use With: S1 Series 4 in Concrete Fire Rated Poke Throughs, Automatic Receptacle Control Systems, Composite, White, Powder Coated
Features:
- Laser marked
Specs:
| Type | Controlled Laser Marked/(3) Extron® MAAP Opening/Standard Sized |
|---|---|
| Color | White |
| Diameter | 5.36 in |
| Finish | Powder Coated |
| Suitable For Use With | S1 Series 4 in Concrete Fire Rated Poke Throughs, Automatic Receptacle Control Systems |
| Material | Composite |
| Mounting Type | Threaded |
Packaging:
| Length | 9.3 in |
|---|---|
| Width | 7.5 in |
| Height | 6.3 in |
Certifications/Standards:
UL/cULus Listed | CSA Certified
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | BX45 |
| Brand | WEG |
| Model | APP30S-SPNC17 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 0627049663 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6852 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | KP14W |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 8200ALMTRA |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AHIGL830R |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 1VP34-1 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/