We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring SFFLCYBK FIBER SNAP-FITFLSHLC DUPLXYLP-BZBK
MODEL SFFLCYBK
This vendor has a minimum order quantity of 16. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$28.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 16
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Black/Yellow
Yes
Ceramic
Yes
Duplex Keystone
Yes
Fiber
125 um Single Mode/Multi-Mode
Flush/Snap-In Mount
Yes
LC Connector
Yes
Hubbell Wiring Device-Kellems SFFLCYBK
UPC: 662620308012 | UNSPSC: 43223310 | GTIN: 00662620308012
DataComm/TeleComm > Fiber Optic Termination & Splicing > Fiber Optic Adapters
Wiring Device-Kellems OptiChannel Fiber Optic Adapter, Duplex Keystone, LC Connector, Flush/Snap-In Mount, 125 um Single Mode/Multi-Mode Fiber, Ceramic, Black/Yellow
Specs:
| Type | Duplex Keystone |
|---|---|
| Color | Black/Yellow |
| Material | Ceramic |
| Mounting Type | Flush/Snap-In |
| Connector Type | LC |
| Fiber Type | 125 um Single Mode/Multi-Mode |
Packaging:
| Length | 7.6 in |
|---|---|
| Width | 0.6 in |
| Height | 5.4 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | TIA-604/568-C.3
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 305FXE-ST-40 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 615L22 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | Z36.5 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 12/5VK1320 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | VGFS-5002 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | K52010.0X160.0 |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | B601180 |
| Brand | SMC |
| Model | E310-U02 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/