We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring SNAP2152BLNA SNAP2CONNECT2 DECO 15A/125V US BL
MODEL SNAP2152BLNA
This vendor has a minimum order quantity of 37. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$11.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 37
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage Rating
15 A
BAA Compliant | UL94 V-2 Flammability Rating
NEMA WD1/WD5 WD6
Horsepower
1/2 hp
NEMA Rating
NEMA 5-15R
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 VAC
Hubbell Wiring Device-Kellems SNAP2152BLNA
UPC: 783585540160 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585540160
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems SNAPConnect Style Line Straight Blade Receptacle, Decorator Duplex Extra Heavy Duty Standard, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Specification Grade, -40 to 75 deg C, Pigtailed Terminal, Composite/Thermoplastic, Blue, 3.28 in L x 1.64 in W x 1.1 in H
Specs:
| Type | Decorator Duplex Extra Heavy Duty Standard |
|---|---|
| Color | Blue |
| Grade | Specification |
| Material | Composite/Thermoplastic |
| Dimensions | 3.28 in L x 1.64 in W x 1.1 in H |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-15R |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Pigtailed |
Packaging:
| Length | 4.16 in |
|---|---|
| Width | 1.91 in |
| Height | 1.66 in |
Certifications/Standards:
CSA C22.2 No. 42 File 285 | Federal Specification WC596 | UL Listed to UL498 File No. E2186, BAA Compliant | UL94 V-2 Flammability Rating | NEMA WD1/WD5 WD6
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 8/BX38 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2060HK16LRB |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/