We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring SNAP5261I SNAP SGL RCPT 5-15R 15A 125V IV
MODEL SNAP5261I
This vendor has a minimum order quantity of 42. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$10.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 42
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
Ivory
Connectivity
Connectorized
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
3.28 in x 1.64 in x 1.1 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.1 in
Length
3.28 in
Material
Nylon
Max HP
0.5
Nema Rating
5-15R
Number of conductors
3-Wire Grounding
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Style
Smooth Face
Type
Standard Duplex
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Wattage
1875 W
Width (in)
1.64
Wire size
#12 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems SNAP5261I
UPC: 783585557014 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585557014
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems SNAPConnect Straight Blade Receptacle, 1-Phase Extra Heavy Duty Grounding Single Standard, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R NEMA Rating, Specification Grade, -40 to 75 deg C, Screw/Wire Lead Terminal, Composite, Ivory, 3.28 in H x 1.63 in W x 0.92 in D Dimensions
Features:
- Modular wiring system eliminates screw terminals
- Speeds installation and trim out
- Clear polycarbonate terminal housing to inspect contacts
- Abuse-resistant nylon for extra heavy use applications
- Stainless steel auto ground
- Audible snap indicates solid connection
- Fully insulated design
- Reduces installation time
Specs:
| Type | 1-Phase Extra Heavy Duty Grounding Single Standard |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Grade | Specification |
| Material | Composite |
| Dimensions | 3.28 in H x 1.63 in W x 0.92 in D |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-15R |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw/Wire Lead |
Packaging:
| Length | 4.3 in |
|---|---|
| Width | 1.9 in |
| Height | 1.7 in |
Certifications/Standards:
CSA C22.2 No. 42 | Federal Specification W-C-596 | UL 498
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 700-HLT12U2 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/