We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring SNAP5362ALLTRA S-CONNECT DUP 20A/125V LED TR ALST2
MODEL SNAP5362ALLTRA
This vendor has a minimum order quantity of 27. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$16.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 27
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage Rating
20 A
Fully insulated design
Yes
Horsepower
1 hp
NEMA Rating
NEMA 5-20R
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 VAC
Hubbell Wiring Device-Kellems SNAP5362ALLTRA
UPC: 783585552835 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585552835
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems SNAPConnect Straight Blade Receptacle, Duplex Extra Heavy Duty Tamper Resistant, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-20R, Specification Grade, -40 to 75 deg C, Lead Wire Terminal, Nylon, Almond, 3.28 in H x 1.64 in W x 0.86 in D
Features:
- Modular wiring system eliminates screw terminals
- Speeds installation and trim out
- Clear polycarbonate terminal housing to inspect contacts
- Abuse resistant nylon for extra heavy use applications
- Stainless steel auto ground
- Audible SNAP, indicates solid connection
- Fully insulated design
- Reduces installation time
Specs:
| Type | Duplex Extra Heavy Duty Tamper Resistant |
|---|---|
| Color | Almond |
| Grade | Specification |
| Material | Nylon |
| Dimensions | 3.28 in H x 1.64 in W x 0.86 in D |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Lead Wire |
Packaging:
| Length | 4.16 in |
|---|---|
| Width | 1.91 in |
| Height | 1.66 in |
Certifications/Standards:
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | CSA C22.2 File No. 42 | Federal Specification WC596 | UL 498
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | RAB Lighting |
| Model | CDLED2WD-10W-40D930-S |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 96305 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800T-QT10G |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800H-PRT16W |
| Brand | Browning |
| Model | 608SMTP MM ASSY CHG |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SDAF-630 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 16/5V2800 |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | VGFS-6610 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/