We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell USB4LA USB charger with 4 ports, 5A 5V output, Light Almond. Designed for commercial and residential charging applications.
MODEL USB4LA
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$44.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
5 A
Color
Light Almond
Connectivity
Back and Side Wired Screw Terminals
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
4.12 in x 1.72 in x 1.73 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.73 in
Indicator(s) type
Green LED
Industry Standard(s)
cETLus Listed to UL131
Length
4.12 in
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Style
Style Line Decorator
Type
Four Type 2.0 Ports
Voltage
5 V
Width (in)
1.72
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems USB4LA
UPC: 883778304705 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00883778304705
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade with USB
Wiring Device-Kellems tradeSELECT Style Line USB Charger Receptacle, Decorator Duplex Grounding Straight Blade Tamper-Resistant Standard, 125 VAC, 15 A, 2 Pole, 3 Wires, Commercial/Specification Grade, -40 to 75 deg C, Back/Side Wired/Screw Terminal, Composite/RTP/Thermoplastic, Light Almond, 1.72 in W x 1.73 in D x 3.28 in H Dimensions
Features:
- Switch activated port door, when open enables power, when closed, all power is switched OFF, for a zero no load draw
- Compatible with USB 1.1/2.0/3.0 devices, including Apple products
- Indoor dry unless protected by additional means
Specs:
| Type | Decorator Duplex Grounding Straight Blade Tamper-Resistant Standard |
|---|---|
| Color | Light Almond |
| Grade | Commercial/Specification |
| Material | Composite/RTP/Thermoplastic |
| Dimensions | 1.72 in W x 1.73 in D x 3.28 in H |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Back/Side Wired/Screw |
Packaging:
| Length | 4.16 in |
|---|---|
| Width | 2.14 in |
| Height | 1.91 in |
Certifications/Standards:
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | RoHS Compliant | cETLus Listed | UL 498 | UL 1310 | UL 94 V-2 Flammability Rated
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | Dongan |
| Model | HC-2000-4400 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 7648494 |
| Brand | Isostatic |
| Model | FF-1011-1 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/