We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell USB8200AC5W Hospital Grade Duplex Receptacle with integrated USB charging ports. Rated 15A 125V AC with 5A 5V USB output. White nylon face. UL listed.
MODEL USB8200AC5W
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$54.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Current / amperage rating
15 A
Nema Rating
5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Series
Hospital Grade
Style
Style Line Decorator
Type
One Type A, One Type-C Port
Voltage rating description
125 V
Hubbell Wiring Device-Kellems USB8200AC5W
UPC: 883778307317 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00883778307317
Wiring Devices > Combination Devices > Receptacles & USB Ports
Wiring Device-Kellems USB Charger Receptacle, Duplex Grounding Tamper-Resistant Standard, 15 A, 125 VAC, 0.5 hp, 2500 W, 1 ph Phase, 2 Poles, 3 Wires, 14 to 10 AWG Wire, Type A/C USB Type, 1 USB Quantity, 5 A, 5 VDC USB Rating, 3.28 in H x 1.75 in W x 1.82 in D, Threaded, Threaded, Hospital Grade, Composite/RTP, White, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C
Features:
- USB type C port is legacy USB type A compatible
- Heavy duty stainless steel USB ports, rated for minimum 10000 cord insertions and removals
- Patented Hubbell tamper-resistant technology uses cam action shutters
Specs:
| Type | Duplex Grounding Tamper-Resistant Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Grade | Hospital |
| Material | Composite/RTP |
| Size | 3.28 in H x 1.75 in W x 1.82 in D |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Electrical Ratings | 15 A, 125 VAC, 0.5 hp, 2500 W |
| Phase | 1 ph |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting | Threaded |
| Environmental Conditions | -40 to 75 deg C |
| Connection | Threaded |
| USB Type | Type A/C |
| USB Quantity | 1 |
| USB Rating | 5 A, 5 VDC |
Packaging:
| Length | 4.3 in |
|---|---|
| Width | 2.2 in |
| Height | 1.9 in |
Certifications/Standards:
cULus | UL 498, 1310 | CSA Certified | UL 94-V-2 Flammability Rating
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
USB8200C5W
Brand
Hubbell Wiring
Model
USB8200AC5BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
USB8200AC5
Brand
Hubbell Wiring
Model
USB8200C5
Brand
Hubbell Wiring
Model
USB8200AC5W
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-781194 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-721186 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/