We never sell your data to third parties
Hubbell USB8300C5GY Hospital Grade Duplex Receptacle, 20A 125V, NEMA 5-20R, 2-Pole 3-Wire Grounding, with integrated 5A 5V USB-C charging port. Gray nylon face. UL listed.
MODEL USB8300C5GY
This vendor has a minimum order quantity of 7. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$68.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
c
ULus
UL 498
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Phase
1 ph
USB Quantity
2
USB Rating
5 A, 5 VDC
Wire Size
14 to 10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems USB8300C5GY
UPC: 883778307683 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00883778307683
Wiring Devices > Combination Devices > Receptacles & USB Ports
Wiring Device-Kellems USB Charger Receptacle, Duplex Grounding Tamper-Resistant Standard, 20 A, 125 VAC, 1 hp, 2500 W, 1 ph Phase, 2 Poles, 3 Wires, 14 to 10 AWG Wire, Type C USB Type, 2 USB Quantity, 5 A, 5 VDC USB Rating, 3.28 in H x 1.75 in W x 1.82 in D, Threaded, Threaded, Hospital Grade, Composite/RTP, Gray, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C
Features:
- USB type C port is legacy USB type A compatible
- Heavy duty stainless steel USB ports, rated for minimum 10000 cord insertions and removals
- Patented Hubbell tamper-resistant technology uses cam action shutters
Specs:
| Type | Duplex Grounding Tamper-Resistant Standard |
|---|---|
| Color | Gray |
| Grade | Hospital |
| Material | Composite/RTP |
| Size | 3.28 in H x 1.75 in W x 1.82 in D |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Electrical Ratings | 20 A, 125 VAC, 1 hp, 2500 W |
| Phase | 1 ph |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting | Threaded |
| Environmental Conditions | -40 to 75 deg C |
| Connection | Threaded |
| USB Type | Type C |
| USB Quantity | 2 |
| USB Rating | 5 A, 5 VDC |
Packaging:
- Length: 4.2 in
- Width: 2.2 in
- Height: 1.8 in
Certifications/Standards:
cULus | UL 498, 1310 | CSA Certified | UL 94-V-2 Flammability Rating
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EF070912 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/