We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell USB8300C5I Hospital Grade Duplex Receptacle, 20A 125V, NEMA 5-20R, 2-Pole 3-Wire Grounding, with integrated 5A 5V USB-C charging port. Ivory nylon face. UL listed.
MODEL USB8300C5I
This vendor has a minimum order quantity of 7. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$61.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
c
ULus
UL 498
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Phase
1 ph
USB Quantity
2
USB Rating
5 A, 5 VDC
Wire Size
14 to 10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems USB8300C5I
UPC: 883778307652 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00883778307652
Wiring Devices > Combination Devices > Receptacles & USB Ports
Wiring Device-Kellems USB Charger Receptacle, Duplex Grounding Tamper-Resistant Standard, 20 A, 125 VAC, 1 hp, 2500 W, 1 ph Phase, 2 Poles, 3 Wires, 14 to 10 AWG Wire, Type C USB Type, 2 USB Quantity, 5 A, 5 VDC USB Rating, 3.28 in H x 1.75 in W x 1.82 in D, Threaded, Threaded, Hospital Grade, Composite/RTP, Ivory, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C
Features:
- USB type C port is legacy USB type A compatible
- Heavy duty stainless steel USB ports, rated for minimum 10000 cord insertions and removals
- Patented Hubbell tamper-resistant technology uses cam action shutters
Specs:
| Type | Duplex Grounding Tamper-Resistant Standard |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Grade | Hospital |
| Material | Composite/RTP |
| Size | 3.28 in H x 1.75 in W x 1.82 in D |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Electrical Ratings | 20 A, 125 VAC, 1 hp, 2500 W |
| Phase | 1 ph |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting | Threaded |
| Environmental Conditions | -40 to 75 deg C |
| Connection | Threaded |
| USB Type | Type C |
| USB Quantity | 2 |
| USB Rating | 5 A, 5 VDC |
Packaging:
| Length | 4.2 in |
|---|---|
| Width | 2.4 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 0.4 lb |
Certifications/Standards:
cULus | UL 498, 1310 | CSA Certified | UL 94-V-2 Flammability Rating
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | MCR Safety |
| Model | 9373L |
| Brand | Isostatic |
| Model | SS-4856-48 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/