DR15C1GNTR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell DR15C1GNTR tamper resistant decorator duplex receptacle rated 15A at 125V. Features a red nylon face with built-in safety shutters to prevent insertion of foreign objects. Suitable for residential and commercial applications requiring tamper resistant outlets.
MODEL DR15C1GNTR
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 31
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Application
Commercial specification grade
Color
Green
Connectivity
Back and Side Wired
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Display size
Standard Sized Product
Item type
Decorator Duplex
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Series
Controlled
Style
Style Line Decorator
Type
Tamper-Resistant
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Hubbell Wiring Device-Kellems DR15C1GNTR
UPC: 783585582801 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585582801
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems StyleLine Straight Blade Receptacle, Decorator Duplex Tamper-Resistant, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R NEMA Rating, -40 to 75 deg C, Back/Side Wired Terminal, Nylon, Green, 3.28 in H x 1.3 in W x 1.07 in D Dimensions
Features:
  • Permanent power symbol remains clearly visible after installation
  • Part of the Hubbell load logic plug control system
  • Half controlled receptacle with one face marked and the circuit tab removed
Specs:
TypeDecorator Duplex Tamper-Resistant
ColorGreen
MaterialNylon
Dimensions3.28 in H x 1.3 in W x 1.07 in D
Voltage Rating125 VAC
Amperage Rating15 A
NEMA RatingNEMA 5-15R
Temperature Rating-40 to 75 deg C
Number of Wires3
Horsepower1/2 hp
Number of Poles2
Terminal TypeBack/Side Wired
Packaging:
Length4.3 in
Width1.96 in
Height1.7 in