We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lenox 14832TS1 TUBING CUTTER 1 INCH TIGHT SPOT TIGHT SPOT
MODEL 14832TS1
Contact supplier for technical support on: 800 235 2000
$33.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 10 days
Returnable: Yes
Diameter
.984"
Height
5.900
Length
5.900
Volume
0.026
Width
1.300
Stanley Black & Decker Lenox Tools 14832TS1
UPC: 082472148329 | UNSPSC: 23241610 | GTIN: 00082472148329
Hand Tools > Piping & Tubing Tools > Pipe & Tubing Cutters
LENOX TOOLS Tight Space Tubing Cutter, Manual, 1 in Nominal Capacity, Stainless Steel Blade, 4 in Overall Length, Aluminum Body, Applicable Materials: Copper
Features:
- Less burr more cuts
- Optimized blade geometry of shock resistant steel
- Compact design for tight spots
- Non-slip grooved cast body only needs 1/2 in clearance to cut
- No rusting - stainless steel rollers protect the cutter from corrosion
- Quick identification - Color-coding for easy tool recognition and cutting direction
- Cast aluminum body
- Uses one 14829TSB small copper cutting wheel
Specs:
| Nominal Capacity | 1 in |
|---|---|
| Blade Material | Stainless Steel |
| Body Material | Aluminum |
| Overall Length | 4 in |
| Applicable Materials | Copper |
| Type | Manual |
Packaging:
| Length | 5.88 in |
|---|---|
| Width | 5.75 in |
| Height | 1.25 in |
| Brand | JET Tools |
| Model | 894395 |
| Brand | Lenox Tools |
| Model | 14831TS34 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 894374 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 894219 |
| Brand | Enerpac |
| Model | STB-101X |
| Brand | Cleveland |
| Model | C46545 |
| Brand | Enerpac |
| Model | STB-202X |