We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lenox 21010TC118 TUBE CUTTER-LENOX TUBE CUTTER 1/8 - 1 1/8-LENOX TUBE CUTTER 3 - 30MM- TUBE CUTTER 1/8 - 1 1/8-LENOX TUBE CUTTER 3 - 30MM-
MODEL 21010TC118
Contact supplier for technical support on: 800 235 2000
$36.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 10 days
Returnable: Yes
Height
5.000
Length
4.100
Volume
0.015
Width
1.300
Stanley Black & Decker Lenox Tools 21010TC118
UPC: 082472210101 | UNSPSC: 23241610 | GTIN: 00082472210101
Hand Tools > Piping & Tubing Tools > Pipe & Tubing Cutters
LENOX TOOLS Tube Cutter, 2-Wheel, 1/8 to 1-1/8 in Dia Nominal Capacity, Applicable Materials: Copper
Features:
- Four roller tracking system keeps tube from threading
- Cleanly and easily deburr pipes with the replaceable machinist's reamer
- Full stop feed system prevents wheels and rollers from coming into contact
- Change out wheels quickly and easily
- Store an extra cutting wheel in the handle
Specs:
| Nominal Capacity | 1/8 to 1-1/8 in Dia |
|---|---|
| Applicable Materials | Copper |
| Type | 2-Wheel |
Packaging:
| Length | 5.784 in |
|---|---|
| Width | 4.142 in |
| Height | 1.209 in |
3 Years
| Brand | Pramet |
| Model | 6980365 |
| Brand | M.K. Morse |
| Model | RBFR126210WT03 |