We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Airmaster 32352 PLDXA34MA Tube Axial BD 34" 2HP 3PH 230/460V Exp Pr
MODEL 32352
Contact supplier for technical support on: 517-764-2300
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Airmaster Fan Co Airmaster&Reg; 32352
UPC: 783429323522 | UNSPSC: 40101604 | GTIN: 00783429323522
Indoor Air Quality > Supply & Exhaust Fans/Ventilators > Tubeaxial Fans
Airmaster Tube Axial Fan, Belt Drive, Series: PLDXA, 34 in Dia Blade, 14657 cfm, 1027 rpm, 2 hp, 230/460 VAC, 1 Speed, Cast Aluminum Blade, Explosion Proof Motor, 37 in Overall Width, Domestic
Features:
- Fan easily mounts to round duct
- Air tight cylinder protects belts, bearings and pulleys from contaminated air
- Adjustable motor base
- Spark resistant cast aluminum propellers
- 3 ph motor
Specs:
| Number of Speeds | 1 |
|---|---|
| Blade Size | 34 in Dia |
| Blade Material | Cast Aluminum |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 14657 cfm |
| Overall Width | 37 in |
| Speed | 1027 rpm |
| Motor Type | Explosion Proof |
| Power Rating | 2 hp |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Type | Belt Drive |
| Series | PLDXA |
Certifications/Standards:
1 Year
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more| Brand | Cleveland |
| Model | C83523 |
SKU: 5676023
Excellent prices
We were looking for a shop fan and MRO had prices that were half everyone else's and with free shipping. Such a good deal that we bought two!
Read more