SEGS1-1.75-16
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dixon SEGS1-1.75-16 Spring Guard with Tang, 16" length, 304 stainless steel construction. Designed to protect hose assemblies from kinking and abrasion at the connection point. Suitable for industrial and hydraulic applications requiring durable hose support.
MODEL SEGS1-1.75-16
BRAND
SKU
UOM
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Length
16 in
Material
304 stainless steel
Construction
  • 2" tang
  • Approximate number of coils: 44
  • Wire Gauge: 0.175"
Features
  • End tang allows end guard to be secured under a clamp or ferrule.
Includes
With tang
SKU: 2933980
Dixon 8hf8-b 1" iso-b coupler 1" nptf brass 200025-8
Great price, fast delivery.
Read more
SKU: 113319
Easy
Easy and quick.
Read more
They're great.
Perfect fit, excellent price.
Reasonable and reasonably fast shipping
Suggested Items
Recently Viewed
Free shipping
Reviews