SEGS1-2.50-18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dixon SEGS1-2.50-18 Spring Guard with Tang, 18" length, made of 304 Stainless Steel. Designed to protect hose assemblies from kinking and abrasion at the connection point. Suitable for industrial and hydraulic applications.
MODEL SEGS1-2.50-18
BRAND
SKU
UOM
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Length
18 in
Material
304 stainless steel
Construction
  • 2" tang
  • Approximate number of coils: 50
  • Wire Gauge: 0.280"