AW20K-N02C-CZ-B
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC AW20K-N02C-CZ-B is a modular filter/regulator combination unit with a 20mm body and 1/4 in. port. It integrates filtration and pressure regulation into a single module to minimize space and piping. The AW-B series offers a maximum set pressure of 125 psi and supports embedded gauge and pressure switch options.
MODEL AW20K-N02C-CZ-B
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Back flow
K (w/backflow)
Body Size
20
Bowl
Polycarbonate Bowl
Bowl guard
C (w/bowl guard)
Drain port
w/Drain Cock
Exhaust mechanism
Relieving Type
Flow direction
Left to right
Made to Order
Standard
Options
C (N.C., normally closed)
Port Size
02 (1/4)
Pressure units
psi (and MPa)]
Set pressure
0.05 to 0.85 MPa Setting
Thread
N (NPT)
SMC'S series AW-B is a combination filter/regulator, minimizing space and piping by integrating two units into one. The AW-B series has a maximum set pressure of 125 psi and offers embedded gauge and pressure switch options not found in the AW-A while maintaining panel mounting interchangeability with the previous AW models. Bowls on the size 30 and up are covered with a transparent bowl guard, completely protecting them from the environment and making the interior contents visible from 360 degrees. This series is part of the family of SMC modular air preparation units and can be combined with other similar sized product. The new AW-B is available in four body sizes with piping from 1/8" to 1" in Rc, NPT and G thread types.