CY3R25-400
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CY3R25-400 CY3R Series rodless cylinder with magnetically coupled design. The piston and external carriage use industrial strength magnets to form a single unit that travels when actuated with air pressure. Resin-based lube retainers on the dust seal evenly distribute lubrication. 25mm bore, 400mm stroke.
MODEL CY3R25-400
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Auto Switch
No switch
Bore
25mm
Lead Wire or Prewired Connector
0.5m (or none in the case of no switch)
Number
2 pcs. (or none in the case of no switch)
Piping
Standard
Port thread
(M5 Thread-6~15mm)(Rc-20~63mm)
Stroke
400 mm
  • Bore sizes: 6, 10, 15, 20, 25, 32, 40, 50, 63 mm
  • Stroke lengths: 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 1200, 1500, 2000 mm
  • Minimum operating pressure: 0.12 ~ 0.16 MPa (17 ~ 23 psi)
  • Direct mount type
  • Speed: 50 ~ 500 mm/sec
  • Auto switch capable
  • Options include: High Speed, 1500 mm/sec. (X160), Hard Chrome Plating (X322)