CYP15-450L-Z76
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC CYP15-450L-Z76 CY series rodless pneumatic cylinder designed for clean room applications. Magnetically coupled with no external leakage, it saves mounting space and supports loads and moments via integrated guides. 450mm stroke.
MODEL CYP15-450L-Z76
BRAND
SMC
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Auto Switch
Z76
Bore Size
15
Number Of Auto Switches
Piping Port Location
L
Stroke
450
Thread
With no external leakage, the CY series can be used in many diverse environments. Magnetically coupled cylinders have a wide range of applications, and save mounting space. Loads and moments are possible through the use of integrated guides. A variety of guides can be used to achieve the necessary accuracy or allowable moment needed for your application. CY is available in 9 bore sizes, from 6mm to 63mm with standard stokes up to 1000mm. The 5 different model variations offer widest application choice. Auto switches are integrated as standard.
  • Magnetically coupled cylinder with guide
  • Shock-free cushioning structure
  • Bore sizes: 6mm to 63mm