LFL12-10W-WW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Orbit LFL12-10W-WW LED FLOOD LIGHT COMPACT 10W 11~20VAC/11~28VDC 3000K WW -BR
MODEL LFL12-10W-WW
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 213 745 8884
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Finish
Bronze
Housing
Cast Aluminum
Lifespan
50000
Category LED
Page I12 / 42 (LED Catalog)
Specifications:
System Wattage: 10W
Housing: Cast Aluminum
Finish: Bronze
Operating Temp: -4°F to +104°F
Life Hours: 50,000
Lens Material: Tempered Glass
Gasket Sealed with High Grade Weatherproof Silicone Gasket
Wiring Pre-wired with 18" SJTW Cord
Mount  Trunnion Mount Included
Equivalent Wattage Rating: 35W Halogen