BLEDR12N
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB BLEDR12N LED High Bay delivers 1,326 lumens at 109.6 lm/W, replacing up to 50W metal halide. The 4000K neutral light is powered by long-life surface-mount LEDs with a 100,000-hour L70 lifespan. Die-cast aluminum housing with a frosted vandal-resistant polycarbonate lens. UL listed for wet locations, DLC listed (P00001720), with a BUG rating of B1 U3 G1. Backed by RAB's 5-year warranty.
MODEL BLEDR12N
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.13A
208V
0.09A
240V
0.08A
277V
0.07A
Anchor Bolt
Anchor Bolt Dimension is available here.
BUG Rating
B1 U3 G1
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
72 CRI
Color Consistency
5-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color
DLC Listed
P00001720
Driver
0.07A
Finish
Bronze
Gaskets
High-temperature silicone gaskets seal out moisture gaskets seal out moisture
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Housing
Die-cast aluminum with extruded aluminum post
Input Wattage
12.1
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficiency, surface-mount LEDs
Lens
Frosted vandal resistant polycarbonate
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
1408
Mounting
Four (4) anchor bolts provided for concrete pad mounting. Internal base support has leveling screws.
Patents
The design of BLED is protected by patents in US, Canada & China
Power Factor
98.3% at 120V, 88.1% at 277V
Rated Power
12W
Reflector
Vacuum-metalized polycarbonate
Replacement
Replaces up to 50W Metal Halide
THD
12.9% at 120V, 22.5% at 277V