BLEDR24NK/E
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB BLEDR24NK/E LED High Bay delivers 2,577 lumens at 110.6 lm/W, replacing up to 50W metal halide. The 4000K neutral light (72 CRI) is powered by long-life LEDs with a 100,000-hour L70 lifespan. Die-cast aluminum housing with frosted vandal-resistant polycarbonate lens. Includes battery backup for emergency operation. UL listed for wet locations, DLC listed (PJXRFB8V). 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL BLEDR24NK/E
Returnable: See conditions
120V
0.26A
208V
0.18A
240V
0.15A
277V
0.14A
Anchor Bolt
Anchor Bolt Dimension is available here.
Battery Backup
Two field-replaceable, high-temperature, maintenance-free, nickel-cadmium batteries
BLEDR24 with Battery Backup
Minimum starting temperature is 0C/32F
BUG Rating
B2 U3 G2
Color Accuracy
72 CRI
DLC Listed
PJXRFB8V
Driver
0.14A
Finish
Black
Height
8.66
Input Wattage
23.1
Length
46.18
Lumens
2815
Power Factor
98.7% at 120V, 91.7% at 277V
Rated Power
24W
Replacement
Replaces up to 50W Metal Halide
THD
12.2% at 120V, 12.3% at 277V