BLEDR24YK/EC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB BLEDR24YK/EC LED High Bay delivers 2,607 lumens at 115.4 lm/W efficacy with 3000K warm color temperature and 75 CRI. Rated 24W, this round fixture features a frosted vandal-resistant polycarbonate lens, die-cast aluminum housing, and integrated battery backup for emergency operation. UL listed for wet locations, DLC listed (PZJ256J1), with a 100,000-hour L70 lifespan. Replaces up to 50W metal halide.
MODEL BLEDR24YK/EC
Returnable: See conditions
120V
0.26A
208V
0.18A
240V
0.15A
277V
0.14A
Anchor Bolt
Anchor Bolt Dimension is available here.
Battery Backup
Two field-replaceable, high-temperature, maintenance-free, nickel-cadmium batteries
BUG Rating
B2 U3 G2
Cold Start BLEDR24 with Battery Backup
Minimum starting temperature is -20C/-4F
Color Accuracy
75 CRI
DLC Listed
PZJ256J1
Driver
0.14A
Finish
Black
Height
8.66
Input Wattage
22.6
Length
46.18
Lumens
2607
Power Factor
99.6% at 120V, 93.3% at 277V
Rated Power
24W
Replacement
Replaces up to 50W Metal Halide
THD
4.59% at 120V, 5.79% at 277V