BULLET12YVG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB BULLET12YVG Bullet Flood LED floodlight delivers 12W (11.2W actual) with 1,022 lumens at 91.2 lm/W efficacy. Features 3000K warm light, 84 CRI, and 120V input with TRIAC/ELV dimming. Die-cast aluminum housing with microprismatic lens, NEMA 6H x 6V beam spread, and 100,000-hour L70 lifespan. UL listed for wet locations. Verde green finish.
MODEL BULLET12YVG
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.10A
Color Accuracy
84 CRI
Driver
Innovative integrated driver technology with 120V TRIAC and ELV dimming
Finish
Verde Green
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Height
1.8
Housing
Die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate
Input Wattage
11.2
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Multi-chip, high-output, long-life LEDs
Length
6.4
Lens
Microprismatic diffusion lens for smooth and even light distribution
Lifespan
100,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
1022
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screws
NEMA Type
NEMA Beam Spread of 6H x 6V
Note
All values are typical (tolerance +/- 10%)
Power Factor
99.1% at 120V
Rated Power
12W
Reflector
Semi-specular, vacuum-metalized polycarbonate
THD
10.6% at 120V
Thermal Management
Superior heat sinking with external Air-Flow fins
UL Listed
Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 4 feet of the ground.
Volume
0.03
Wattage Equivalency
75W PAR30