HBLED18A/D10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL HBLED18A/D10
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
120V
0.17A
208V
0.09A
240V
0.08A
277V
0.06A
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
71 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Driver
0.06A
Finish
White
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Hours
100000
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Input Wattage
19.5
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Multi-chip, high-output, long-life LEDs
Lumens
2655
Mounting
Heavy-duty 1/2" thread mounting arm with "O" ring seal & stainless steel screws
Power Factor
99.1% at 120V, 91.6% at 277V
Rated Power
18W
Reflector
Semi-specular, vacuum-metalized polycarbonate
THD
9.38% at 120V, 9.95% at 277V