R4S7827120WB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB R4S7827120WB LED Lighting Fixture, 7W rated power, 713 lumens, 2700K warm white, 80 CRI. Square 4" baffle trim with frosted polycarbonate lens. 120V input, TRIAC dimmable to 5%. 50,000-hour L70 lifespan. ENERGY STAR V2.2 certified. UL classified for wet locations. Matte white finish.
MODEL R4S7827120WB
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.06A
Beam Angle
10010
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -30C (-22F)
Color Accuracy
80 CRI
Color temp
2700
Compatibility
Compatible with most common 4" recessed housings
Dimming Driver
TRIAC compatible dimmer with dimming as low as 5%. See dimmer compatibility guide here.
Driver
Constant Current
Efficacy
100
Energy Star ID
Energy Star Model Number
DLR0071
ENERGY STAR V2.2
ENERGY STAR Version 2.2 Certified
Finish
Matte White
Flicker
Silent and flicker free operations of less than 30%
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Height
5.44
Housing
Constructed from durable steel sheet metal
Input Voltage
120V
L70 Lifespan
50,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
5.44
Lifespan
50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-80 results and TM-21 calculations
Lumens
713 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Mounting
Easy installation with friction clips (4") and torsion springs (5"/6")
NEC Compliant
Suitable for use in closets. Compliant with NEC Sec. 410.16 (A)(1) and 410.16 (C5).
Operating Frequency (Hz)
60Hz
PF
=0.9
Power Factor
=0.9
Rated Power
7W
Rated power
6.5
Shape
Square
Socket Adapter
Edison 26 Medium Base Socket adapter included in box
THD
<20%
THDi
Produces less than 20% THD
Trim Style
Baffle Trim
UL Classified
Suitable for wet locations
Volume
0.06
Wattage Equivalency
65W Incandescent