R6R14927120WB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB R6R14927120WB LED recessed downlight trim delivers 1,231 lumens at 14 watts with 92 CRI and 2700K warm white light. The baffle trim and frosted polycarbonate lens provide even illumination. Compatible with 5" and 6" housings, this ENERGY STAR V2.2 certified fixture operates on 120V and is TRIAC dimmable down to 5%. Suitable for wet locations with a 50,000-hour L70 lifespan.
MODEL R6R14927120WB
Returnable: See conditions
120V
0.13A
Beam Angle
9510
California Title 20
Compliant LED Product
California Title 24
Can be used to conform with the requirements of California Title 24 Part 6.
Color Accuracy
92 CRI
Color temp
2700
Compatibility
Compatible with most 5" and 6" recessed housings
Dimming Driver
TRIAC compatible dimmer with dimming as low as 5%. See dimmer compatibility guide here.
Energy Star Model Number
DLR0029
Flicker
Silent and flicker free operations of less than 30%
Input Voltage
120V
Lumens
1,231 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Mounting
Easy installation with friction clips (4") and torsion springs (5"/6")
Operating Frequency (Hz)
60Hz
=0.9
R9 Value
High color performance with R9 greater than or equal to 50
Rated Power
14W
Rated power
13.9
THD
<20%
THDi
Produces less than 20% THD
Trim Style
Baffle Trim
Wattage Equivalency
100W Incandescent