R6R8840120WB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB R6R8840120WB LED recessed downlight trim module, 6" round, 8W, 925 lumens, 4000K neutral white, 80 CRI, 120V input. Baffle trim with frosted polycarbonate lens. TRIAC dimmable to 5%. ENERGY STAR V2.2 certified. 50,000-hour L70 lifespan. Matte white finish.
MODEL R6R8840120WB
Returnable: See conditions
120V
0.07A
Color Accuracy
80 CRI
Color temp
4000
Compatibility
Compatible with most 5" and 6" recessed housings
Dimming Driver
TRIAC compatible dimmer with dimming as low as 5%. See dimmer compatibility guide here.
Energy Star Model Number
DLR0008
Flicker
Silent and flicker free operations of less than 30%
Input Voltage
120V
Lumens
925 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Mounting
Easy installation with friction clips (4") and torsion springs (5"/6")
Operating Frequency (Hz)
60Hz
Rated Power
8W
Rated power
7.8
THD
<20%
THDi
Produces less than 20% THD
Trim Style
Baffle Trim
Wattage Equivalency
75W Incandescent