R6R8927120WB
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB R6R8927120WB DL RES 6" Round LED recessed downlight trim delivers 736 lumens at 8 watts with 90.6 lm/W efficacy. Features a 2700K warm white CCT, 92 CRI, and a baffle trim with frosted polycarbonate lens. Operates on 120V with TRIAC dimming down to 5%. Includes E26 medium base adapter. ENERGY STAR V2.2 certified. 50,000-hour L70 lifespan. Matte white finish.
MODEL R6R8927120WB
Returnable: See conditions
120V
0.07A
Beam Angle
9510
California Title 20
Compliant LED Product
California Title 24
Can be used to conform with the requirements of California Title 24 Part 6.
Color Accuracy
92 CRI
Color temp
2700
Compatibility
Compatible with most 5" and 6" recessed housings
Dimming Driver
TRIAC compatible dimmer with dimming as low as 5%. See dimmer compatibility guide here.
Energy Star Model Number
DLR0021
Flicker
Silent and flicker free operations of less than 30%
Input Voltage
120V
Lumens
736 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Mounting
Easy installation with friction clips (4") and torsion springs (5"/6")
Operating Frequency (Hz)
60Hz
=0.9
R9 Value
High color performance with R9 greater than or equal to 50
Rated Power
8W
Rated power
7.7
THD
<20%
THDi
Produces less than 20% THD
Trim Style
Baffle Trim
Wattage Equivalency
65W Incandescent