VANLED10FW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED10FW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 2,120 lumens at 14.6W with 145.2 lm/W efficacy. Features a die-cast aluminum housing, IP66-rated polycarbonate flat lens, and 0-10V dimming. Suitable for wet locations, DLC listed, and backed by a 5-year warranty.
MODEL VANLED10FW
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.12A
208V
0.07A
240V
0.06A
277V
0.05A
Air Tight
Housing certified Air Tight as per ASTM E283
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
84 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Color temp
5000
DLC Listed
Canopy Lighting)
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.05A
Efficacy
145.2
Finish
White
Height
6.2
Hours
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
2,120 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
96.3% at 120V, 93.4% at 277V
Rated Power
10W
Rated power
14.6
THD
17.57% at 120V, 11.37% at 277V
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Volume
0.65
Wattage Equivalency
Equivalent to 70W Metal Halide