VANLED10NFFR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED10NFFR Vandal-Resistant LED Fixture delivers 1,945 lumens at 14.6W with 133.2 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate textured opaque frosted flat lens. The die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and includes 0-10V dimming. Equivalent to 70W metal halide with a 100,000-hour L70 lifespan.
MODEL VANLED10NFFR
Returnable: See conditions
120V
0.12A
208V
0.07A
240V
0.06A
277V
0.05A
Color Accuracy
84 CRI
Color temp
4000
Driver
0.05A
Efficacy
133.2
Finish
Bronze
Height
6.2
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
1,945 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
96.6% at 120V, 94% at 277V
Rated Power
10W
Rated power
14.6
THD
16.56% at 120V, 12.14% at 277V
Volume
0.65
Wattage Equivalency
Equivalent to 70W Metal Halide