VANLED10NFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED10NFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 1,862 lumens at 14.3W with 130.2 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate frosted drop lens. Die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and includes 0-10V dimming. Equivalent to 70W metal halide with a 100,000-hour L70 lifespan.
MODEL VANLED10NFRW
Returnable: See conditions
120V
0.12A
208V
0.07A
240V
0.06A
277V
0.05A
Color Accuracy
84 CRI
Color temp
4000
Driver
0.05A
Efficacy
130.2
Finish
White
Height
6.2
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
1,862 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
96.8% at 120V, 93.3% at 277V
Rated Power
10W
Rated power
14.3
THD
16.21% at 120V, 12.35% at 277V
Volume
0.65
Wattage Equivalency
Equivalent to 70W Metal Halide