VANLED10YFFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED10YFFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 1,806 lumens at 14.4W with 125.9 lm/W efficacy. Features a vandal-resistant polycarbonate textured opaque frosted flat lens, die-cast aluminum housing, and IP66 rating for wet locations. 3000K warm light with 84 CRI. Includes 0-10V dimming driver dimming to 10%. Equivalent to 70W Metal Halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED10YFFRW
Returnable: See conditions
120V
0.12A
208V
0.07A
240V
0.06A
277V
0.05A
Color Accuracy
84 CRI
Color temp
3000
Driver
0.05A
Efficacy
125.9
Finish
White
Height
6.2
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
1,806 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
96.6% at 120V, 94% at 277V
Rated Power
10W
Rated power
14.4
THD
16.56% at 120V, 12.14% at 277V
Volume
0.65
Wattage Equivalency
Equivalent to 70W Metal Halide