VANLED10YFW/PCS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED10YFW/PCS Vandal-Resistant LED Fixture delivers 2,016 lumens at 10W with 137.9 lm/W efficacy. Features a 3000K warm color temperature, 83 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate textured opaque flat lens. The die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and includes a 120V swivel photocell. Equivalent to 70W metal halide. Covered by RAB's 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED10YFW/PCS
Returnable: See conditions
120V
0.12A
208V
0.07A
240V
0.06A
277V
0.05A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
3000
Driver
0.05A
Efficacy
137.9
Finish
White
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
2,016 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Power Factor
96.3% at 120V, 93.4% at 277V
Rated Power
10W
Rated power
14.6
THD
17.57% at 120V, 11.37% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 70W Metal Halide