VANLED20NFR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20NFR Vandal-Resistant LED Fixture delivers 2,951 lumens at 20W with 129.4 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate frosted drop lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and DLC listing. Equivalent to 100W metal halide.
MODEL VANLED20NFR
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
84 CRI
Color temp
4000
Driver
0.09A
Efficacy
129.4
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
2,951 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
98.6% at 120V, 95.8% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
22.8
THD
13.92% at 120V, 10.69% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide