VANLED20NFW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20NFW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 20W (21.8W actual) and 3,300 lumens at 151.4 lm/W efficacy. The 4000K neutral white light is powered by long-life surface-mount LEDs with an L70 lifespan of 100,000 hours. The die-cast aluminum housing and polycarbonate textured opaque flat lens provide IP66 ingress protection. This fixture includes a 0-10V dimming driver, dims to 10%, and is UL listed for wet locations. Equivalent to 100W metal halide.
MODEL VANLED20NFW
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
4000
Driver
0.09A
Efficacy
151.4
Finish
White
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
3,300 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
98.2% at 120V, 95.2% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
21.8
THD
15.15% at 120V, 10.5% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide