VANLED20YF
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20YF Vandal-Resistant LED Fixture delivers 3,101 lumens at 20W with 141.6 lm/W efficacy. Features a 3000K warm color temperature, 83 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate textured opaque flat lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver dimming to 10%. Equivalent to 100W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. Bronze finish.
MODEL VANLED20YF
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
3000
Driver
0.09A
Efficacy
141.6
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
3,101 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
98.2% at 120V, 95.2% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
21.9
THD
15.15% at 120V, 10.5% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide