VANLED20YFR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20YFR Vandal-Resistant LED Fixture delivers 2,743 lumens at 22.6W (121.3 lm/W efficacy) with 3000K warm light and 84 CRI. The die-cast aluminum housing and polycarbonate frosted drop lens provide IP66-rated wet location protection. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and 5-year warranty. Equivalent to 100W metal halide.
MODEL VANLED20YFR
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
84 CRI
Color temp
3000
Driver
0.09A
Efficacy
121.3
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
2,743 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
98.6% at 120V, 95.8% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
22.6
THD
13.92% at 120V, 10.69% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide