VANLED20YFR/PCS2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20YFR/PCS2 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 2,743 lumens at 20W with 121.3 lm/W efficacy. Features a 3000K warm CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate frosted drop lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating, 277V swivel photocell included, and 0-10V dimming driver. UL listed for wet locations, DLC listed, and backed by a 5-year warranty.
MODEL VANLED20YFR/PCS2
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
84 CRI
Color temp
3000
Driver
0.09A
Efficacy
121.3
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
2,743 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
277V Swivel photocell included. Photocell is compatible with 208V-277V.
Power Factor
98.6% at 120V, 95.8% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
22.6
THD
13.92% at 120V, 10.69% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide