VANLED20YFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20YFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 2,743 lumens at 22.6 watts with 121.3 lm/W efficacy. The 3000K warm light is powered by long-life surface-mount LEDs rated for 100,000 hours L70. A die-cast aluminum housing with polycarbonate frosted drop lens provides IP66 wet-location protection. The fixture includes a 0-10V dimming driver and is DLC listed for canopy lighting. Equivalent to 100W metal halide.
MODEL VANLED20YFRW
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Air Tight
Housing certified Air Tight as per ASTM E283
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
84 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Color temp
3000
DLC Listed
Canopy Lighting)
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.09A
Efficacy
121.3
Finish
White
Height
6.3
Hours
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
13.6
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
2,743 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
98.6% at 120V, 95.8% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
22.6
THD
13.92% at 120V, 10.69% at 277V
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Volume
0.68
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide