VANLED20YFRW/PCS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20YFRW/PCS Vandal-Resistant LED Fixture delivers 2,743 lumens at 20W with 121.3 lm/W efficacy. The 3000K warm light is powered by long-life surface-mount LEDs rated for 100,000 hours L70. Housed in die-cast aluminum with a vandal-resistant polycarbonate frosted drop lens, it features an IP66 rating for wet locations. Includes a 120V swivel photocell and 0-10V dimming driver. Equivalent to 100W metal halide.
MODEL VANLED20YFRW/PCS
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
84 CRI
Driver
0.09A
Efficacy
121.3
Height
6.3
Length
13.6
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
2,743 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Photocell
120V Swivel photocell included. Photocell is only compatible with 120V.
Power Factor
98.6% at 120V, 95.8% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
22.6
THD
13.92% at 120V, 10.69% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide