VANLED40FFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED40FFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 40W, 5,625 lumens at 140.3 lm/W efficacy. 5000K cool white, 84 CRI, 120-277V input. Die-cast aluminum housing with vandal-resistant polycarbonate frosted flat lens. IP66 wet location rated, DLC listed. 0-10V dimming driver dims to 10%. 100,000-hour L70 lifespan. Equivalent to 150W metal halide. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED40FFRW
Returnable: See conditions
120V
0.34A
208V
0.20A
240V
0.17A
277V
0.15A
Color Accuracy
84 CRI
Color temp
5000
Driver
0.15A
Efficacy
140.3
Height
6.4
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
5,625 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.66% at 120V, 94.31% at 277V
Rated Power
40W
Rated power
40.1
THD
2.81% at 120V, 6.63% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide