VANLED40YFFRW/480
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED40YFFRW/480 Vandal-Resistant LED Fixture delivers 5,255 lumens at 40 watts with 135.2 lm/W efficacy. Features a 3000K warm color temperature, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate textured opaque flat frosted lens. The die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and includes 0-10V dimming. Equivalent to 150W metal halide with a 100,000-hour L70 lifespan.
MODEL VANLED40YFFRW/480
Color Accuracy
84 CRI
Driver
0.09A
Efficacy
135.2
Height
6.1
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted flat lens
Lumens
5,255 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
94.71% at 480V
Rated Power
40W
Rated power
38.9
THD
3.07% at 480V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide