VANLED40YFRW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED40YFRW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 5,146 lumens at 40W with 128.9 lm/W efficacy. Features a 3000K warm CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate frosted drop lens. Die-cast aluminum housing is IP66 rated for wet locations and UL listed for covered ceiling mount. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and DLC listed. Equivalent to 150W metal halide.
MODEL VANLED40YFRW
Returnable: See conditions
120V
0.34A
208V
0.20A
240V
0.17A
277V
0.15A
Color Accuracy
84 CRI
Driver
0.15A
Efficacy
128.9
Height
6.4
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare frosted drop lens
Lumens
5,146 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.69% at 120V, 94.13% at 277V
Rated Power
40W
Rated power
39.9
THD
2.55% at 120V, 6.96% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide