VANLED40YFW
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED40YFW Vandal-Resistant LED Fixture delivers 40W and 5,927 lumens at 148.3 lm/W efficacy. Features a 3000K warm CCT, 83 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate flat lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver, dims to 10%. Equivalent to 150W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. DLC listed. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED40YFW
Returnable: See conditions
120V
0.34A
208V
0.20A
240V
0.17A
277V
0.15A
Color Accuracy
83 CRI
Driver
0.15A
Efficacy
148.3
Height
6.4
Length
13.5
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
5,927 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.67% at 120V, 94.16% at 277V
Rated Power
40W
Rated power
40
THD
2.64% at 120V, 7% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide