VANLED52F
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED52F Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,133 lumens at 52W with 149.8 lm/W efficacy. Features a 5000K cool white CCT, 84 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate flat lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and DLC listing. Equivalent to 150W metal halide.
MODEL VANLED52F
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.47A
208V
0.27A
240V
0.24A
277V
0.21A
Air Tight
Housing certified Air Tight as per ASTM E283
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
84 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
Color temp
5000
DLC Listed
Canopy Lighting)
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.21A
Efficacy
149.8
Finish
Bronze
Height
12
Hours
IP Rating
Ingress protection rating of IP66 for dust and water
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Long-life, high-efficacy, surface-mount LEDs
Length
12
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
8,133 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.65% at 120V, 94.48% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
54.3
THD
3.52% at 120V, 6.08% at 277V
UL Listed
Suitable for Wet Locations. Covered Ceiling Mount Only.
Volume
1
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide
Width
SKU: 1430980
Good
as expected and needed
Read more
SKU: 6376325
Great for landscape lighting
Read more
Great service!
Worked as expected
Worked as expected .. was delivered very quickly
Recently Viewed
Free shipping
Greenfield 285404 5/16-18 NC HS G H3 3F PL SPAR TIN TAP