VANLED52NF
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED52NF Vandal-Resistant LED Fixture delivers 8,232 lumens at 52W with 151.9 lm/W efficacy. Features a 4000K neutral CCT, 83 CRI, and a vandal-resistant polycarbonate flat clear lens. Die-cast aluminum housing with IP66 rating for wet locations. Includes 0-10V dimming driver, 100,000-hour L70 lifespan, and DLC listing. Equivalent to 150W metal halide.
MODEL VANLED52NF
Returnable: See conditions
120V
0.47A
208V
0.27A
240V
0.24A
277V
0.21A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
4000
Driver
0.21A
Efficacy
151.9
Finish
Bronze
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare flat lens
Lumens
8,232 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
99.65% at 120V, 94.48% at 277V
Rated Power
52W
Rated power
54.2
THD
3.52% at 120V, 6.08% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 150W Metal Halide